Szanowni Państwo,
w dniach 7-9 marca 2025 r. serdecznie zapraszamy do Ustronia na XIX Warsztaty Sekcji Dermatologii PSLWMZ. Zaczynamy jak zwykle przedkonferencyjnymi praktycznymi zajęciami mikroskopowymi z cytologii skóry i tkanki podskórnej „Cytologia nowotworów/zmian mezenchymalnych (i nie tylko)”. Co prawda warsztaty nie będą z muzykologii, ale słowa piosenki Stanisława Moniuszki „Kręć się, kręć, wrzeciono, wić się tobie wić” w pełni oddaje to o czym będziemy się uczyć. Zajęcia poprowadzą doskonale Państwu znani: dr n. wet. Maciej Guzera i dr n. wet. Agnieszka Cekiera. Jeden z prowadzących to znakomity patolog, drugi to znakomita dermatolożka. Kto z Państwa wykonuje badania cytologiczne ten na pewno nie będzie żałował, że wziął udział w tych zajęciach.
Na naszą sobotnio-niedzielną Konferencję zaprosiliśmy dwóch wykładowców z Francji. Będą to Pani Prof. Marie-Christine Cadiergues, Dr. Med. Vet., PhD, Dipl. ECVD z Toulouse National Veterinary School oraz dr Eric Guaguère, Dr. Med. Vet., Dipl. ECVD, DESV D z Clinique Vétérinaire Saint Bernard w Lomme.
Dlaczego ich? Bo są świetni! Obydwoje są doskonałymi praktykami. Troszkę starsi koledzy pamiętają słynne konferencje profesora Z. Pomorskiego w Puławach, gdzie właśnie francuscy dermatolodzy byli pierwszymi, którzy uczyli nas nowoczesnej dermatologii weterynaryjnej. Wśród nich był wówczas nasz gość dr. Eric Guaguere. Jego postać znamy bliżej, bo wraz dr. Pascalem Prelaud jest współautorem znanego w Polsce podręcznika „A practical Guide to Feline Dermatology”. Pani Prof. Marie-Christine Cadiergues, która nie tylko jest bardzo dobrym dermatologiem praktykiem, ale też bierze udział w licznych badaniach naukowych i jest bardzo duża szansa, że na jej wykładach usłyszycie wiele nowości. Poprosiłem ich, aby na ustrońskich Warsztatach nauczyli nas „francuskiego” podejścia do przypadków dermatologicznych. Tak jak w zeszłym roku poznaliśmy podejście dermatolożek amerykańskich, tak w tym roku mamy poznać sposób myślenia i postępowania francuskiego dermatologa. Jednym z omawianych tematów będą fotodermatozy. Bardzo się zdziwicie jak jest to obszerny temat, którego omówienie z trudem zmieści się w 1,5 godzinnym wykładzie. Pozostałe wykłady, w tym przypadki kliniczne, to będzie swoista „francuska” uczta dla dermatologa.
Po sobotnich wykładach zapraszamy na wieczorny spacer po Ustroniu, po nim zaś na uroczysty bankiet „Cabaret des…dermatologues”.
Na Warsztaty zaprosiliśmy wiele firm, które na co dzień współpracują z dermatologami weterynaryjnymi. Bardzo Państwu dziękujemy za wsparcie.
Bardzo dziękujemy firmie Royal Canin za pomoc w zaproszeniu naszych wykładowców.
Serdecznie Państwa zapraszam! Do zobaczenia w Ustroniu!
dr n. wet. Zbigniew Blimke
Sekcja Dermatologii PSLWMZ
Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje o XIX Warsztatach Sekcji Dermatologii PSLWMZ:
PROGRAM KONFERENCJI / PROGRAM WARSZTATÓW PRAKTYCZNYCH / CENNIK / NOTKI PRELEGENTÓW / OPIS MIEJCA KONFERENCJI / NOCLEGI
7 marca 2025 r. (piątek)
14:00 - 17:45 - warsztaty praktyczne z cytologii skóry i tkanki podskórnej z mikroskopami
Prowadzący: dr n. wet. Maciej Guzera, Dipl. ECVCP, dr n. wet. Agnieszka Cekiera
Szczegółowy program warsztatów praktycznych znajdą Państwo pod programem Konferencji Głównej
----------------------
8 marca 2025 r. (sobota)
09.00-10.40 - Zmiany skórne powiązane z chorobami wewnętrznymi u psów i kotów – Eric Guaguère
10.40-11.25 - Przerwa kawowa
11.25-13.10 - Fotodermatozy u zwierząt domowych – Marie-Christine Cadiergues
13.15-14.15 - Obiad
14.15-15.00 - Dermatozy wirusowe u kotów – Eric Guaguère
15.00-15.45 - Pęcherzyca powierzchowna u kotów – Marie-Christine Cadiergues
15.45-16.30 - Przerwa kawowa
16.30-18.00 - Przypadki kliniczne (psy i koty) - Eric Guaguère, Marie-Christine Cadiergues
18.25-19.25 - Zajęcia rekreacyjne – spacer po Ustroniu
20.30-01.30 - Uroczysta Kolacja „Cabaret sous les étoiles”.
9 marca 2025 r. (niedziela)
09.00-10.30 - Biofilm bakteryjny w ropnym zapaleniu ucha: aspekty kliniczne i postępowanie – Marie-Christine Cadiergues
10.30-11.15 - Przerwa kawowa
11.15-12.45 - Główne genodermatozy u psów i kotów - Eric Guaguère
12.45-13.10 - Przerwa kawowa
13.10-14.10 - Przypadki kliniczne (psy i koty) - Eric Guaguère, Marie-Christine Cadiergues
14.15 - “Coś na ząb” – poczęstunek na drogę
----------------
Program XIX Warsztatów Sekcji Dermatologii PSLWMZ (english version - pdf)
7 marca 2025 r. (piątek) – warsztaty praktyczne z mikroskopami
godz. 14:00 – 17:45
miejsce: Hotel „Olympic”, ul. Grażyńskiego 10, 43-450 Ustroń
(poziom średniozaawansowany)
Prowadzący: dr n. wet. Maciej Guzera, Dipl. ECVCP, dr n. wet. Agnieszka Cekiera
Maksymalnie 25 uczestników w jednej grupie. Każdy uczestnik pracuje na oddzielnym mikroskopie.
Opis warsztatów:
Cytologia nowotworów mezenchymalnych skóry i tkanki podskórnej u psów i kotów to bardzo ważne zagadnienie z klinicznego punktu widzenia. Choć przydatność badania cytologicznego jest niepodważalna, postawienie dokładnego rozpoznania wymaga podstaw teoretycznych oraz wiedzy na temat jego ograniczeń. Należyta interpretacja obrazu cytologicznego jest kluczowa z punktu widzenia prawidłowego prowadzenia pacjentów z podejrzeniem zmian tego rodzaju.
Tematyka warsztatów obejmuje najczęstsze zmiany pochodzenia mezenchymalnego (przede wszystkim nowotworowe). Omówione zostaną główne kryteria cytologiczne używane do ich identyfikacji. Jak je odróżnić od innych typów nowotworów? Jakie rozpoznania różnicowe należy uwzględnić? W przypadku których zmian przydatność badania cytologicznego jest ograniczona? Czy wrzecionowate komórki są zawsze mezenchymalne? Gdzie kończy się rola cytologii, a zaczyna histopatologii? Wszystko to i wiele więcej!
Część teoretyczna:
Omówienie cytologicznych cech zmian mezenchymalnych (nowotworowych, w tym mięsaków tkanek miękkich oraz nienowotworowych):
• włókniakomięsak,
• nowotwór z komórek okołonaczyniowych,
• śluzakomięsak / śluzak,
• tłuszczakomięsak, tłuszczak,
• niezróżnicowany mięsak pleomorficzny (dawniej mięsak anaplastyczny z komórkami olbrzymimi),
• naczyniakomięsak,
• kostniakomięsak,
• chrzęstniakomięsak,
• proliferacje odczynowe, w tym fibroplazja (rozrost włóknistej tkanki łącznej).
Część praktyczna:
Zajęcia mikroskopowe – oglądanie preparatów z wyżej wymienionymi przypadkami (i nie tylko) – w sumie 25 zaburzeń.
Zapewniamy kolorowe drukowane materiały z obrazami cytologicznymi.
(ceny zawierają 23% VAT)
7 marca 2025 r. (piątek)
Członkowie PSLWMZ (lekarze i studenci) - 680 zł
Pozostali lekarze i studenci - 730 zł
08-09 marca 2025 r.
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność opłaconych zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zakończenia rejestracji.
PAKIET GŁÓWNY
Udział w wykładach w sobotę i niedzielę (tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego), materiały konferencyjne, przerwy kawowe, obiad w sobotę i niedzielę, udział w rekreacyjnym spacerze po Ustroniu, udział w bankiecie „Cabaret sous les étoiles”.
Członkowie PSLWMZ - 990 zł
---------------------------------------
PAKIET EDUKACYJNY
Udział w wykładach w sobotę i niedzielę (tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego), materiały konferencyjne, przerwy kawowe, obiad w sobotę i niedzielę, udział w rekreacyjnym spacerze po Ustroniu
Członkowie PSLWMZ - 690 zł
Pozostali lekarze - 790 zł
--------------------------------------
STUDENCI
(przy rejestracji wymagana aktualna legitymacja studencka)
Udział w wykładach w sobotę i niedzielę (tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego), materiały konferencyjne, przerwy kawowe, obiad w sobotę i niedzielę, udział w rekreacyjnym spacerze po Ustroniu
Studenci członkowie PSLWMZ - 550 zł
Pozostali studenci - 600 zł
Dodatkowy bankiet - 490 zł (prosimy o kontakt z biurem PSLWMZ)
Jest absolwentką Krajowej Szkoły Weterynaryjnej w Tuluzie (Ecole Nationale Vetérinaire de Toulouse- ENVT), którą ukończyła w 1991 roku. Tytuł doktora nauk weterynaryjnych uzyskała w 2000 roku. W latach 2004-2007 była na stażu rezydenckim w Royal Veterinary College w Londynie. Od 1993 roku posiada dyplom specjalisty European College of Veterinary Dermatology.. Jest profesorem i kieruje Oddziałem Dermatologii na ENVT odpowiadając za rozwój i koordynację badań klinicznych na zwierzętach towarzyszących. Jej główne obszary badawcze to atopowe zapalenie skóry, zapalenie ucha i pasożyty zewnętrzne. Jest afiliowana przy Instytucie Chorób Zakaźnych i Zapalnych w Tuluzie - INFINITy, jednostce badawczej INSERM, CNRS, Tuluza III, w zespole 2 „Bariera naskórkowa i różnicowanie keratynocytów: od skóry normalnej do chorób zapalnych skóry”. W ramach tego zespołu atopowe zapalenie skóry u psów jest szczegółowo omawiane na poziomie molekularnym, ponieważ choroba psów może być dobrym modelem dla chorób ludzkich (obie choroby mają wiele wspólnych cech klinicznych, a w szczególności pojawiają się spontanicznie).
Ukończył Krajową Szkołę Weterynaryjną w Tuluzie (Ecole Nationale Vetérinaire de Toulouse- ENVT) w 1980 roku i odbył staż z parazytologii i dermatologii w tej samej uczelni. Od 1993 roku posiada dyplom specjalisty European College of Veterinary Dermatology. W 2006 roku uzyskał francuski dyplom specjalisty w zakresie Dermatologia Weterynaryjna. Pracuje wyłącznie w prywatnej praktyce referencyjnej w Clinique Vétérinaire Saint-Bernard w Lomme (niedaleko Lille, Francja). Opublikował około 150 artykułów w renomowanych czasopismach weterynaryjnych. Prowadzi wykłady z zakresu dermatologii małych zwierzat w Europie (między innymi był w Polsce), Afryce Południowej oraz Ameryce Północnej i Południowej. Był współredaktorem naukowym i współautorem podręczników Practical Guide in Feline Dermatology (2000) i Practical Guide in Canine Dermatology (2006). Jego główne zainteresowania to genodermatozy (zwłaszcza zaburzenia rogowacenia), dermatozy pasożytnicze, dermatozy wirusowe, dermatozoonozy, zmiany skórne związane z chorobami wewnętrznymi u psów i kotów oraz dermatologia małych ssaków.
Dyplomowany Europejski Specjalista Weterynaryjnej Patologii Klinicznej EBVS®.
Tytuł lekarza weterynarii otrzymał na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w 2010 roku, a rozprawę doktorską obronił w 2014 roku. Po uzyskaniu członkostwa Royal College of Veterinary Surgeons (MRCVS) odbył staż rezydencki na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Cambridge, gdzie następnie pracował jak patolog kliniczny. W 2017 roku zdał europejski egzamin specjalizacyjny z patologii klinicznej European College of Veterinary Clinical Pathology, po czym podjął pracę w laboratorium diagnostycznym Laboklin Polska w Warszawie. Prowadzi liczne wykłady, seminaria i warsztaty z zakresu swojej specjalizacji. Dodatkowo pełni funkcję reprezentanta Polski w Europejskiej Radzie Specjalizacji Weterynaryjnych (EBVS, z ang. European Board of Veterinary Specialisation). Do głównych obszarów jego zainteresowań należą: cytologia, hematologia i chemia kliniczna zwierząt towarzyszących, a w szczególności zastosowanie zaawansowanych badań (m.in. cytometrii przepływowej i oceny klonalności limfocytów) w diagnostyce nowotworów hematologicznych zwierząt. Uczestniczył w wielu projektach badawczych – jest autorem licznych publikacji w recenzowanych czasopismach polskich i zagranicznych. W czasie pracy na uniwersytetach w Warszawie, Toruniu i Cambridge zdobył doświadczenie dydaktyczne. Odbył również wiele staży naukowych, m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, Laboratorium In Vitro w Wiedniu oraz Laboratorium CTDS w Leeds. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Zoetis Clinical Research Publication Award 2014, Zoetis Travel Bursary Awards 2015 i Nagrody Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.
Zainteresowania naukowe i dydaktyczne: dermatologia, alergologia i endokrynologia weterynaryjna, choroby wewnętrzne psów i kotów. Dydaktyka: choroby wewnętrzne psów i kotów, choroby wewnętrzne zwierząt gospodarskich, choroby wewnętrzne koni, dermatologia weterynaryjna - fakultet w języku polskim i angielskim. Autorka wielu artykułów naukowych i szkoleń dla lekarzy weterynarii. Przewodnicząca Sekcji Dermatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Miłośniczka i znawczyni kotów.
Miejscem XIX Warsztatów Sekcji Dermatologii PSLWMZ będzie nowoczesny hotel OLYMPIC**** usytuowany w samym sercu Ustronia - miejscowości o wspaniałych walorach turystycznych, położonej na południu Polski w Górach Beskidu Śląskiego. Swoje malownicze położenie OLYMPIC**** zawdzięcza płynącej zaraz obok rzece Wiśle otoczonej przez przepiękne pasma górskie i porastające je lasy.
Adres: 43-450 Ustroń, ul. Dr. Michała Grażyńskiego 10
Hotel znajduje się w odległości 100 metrów od Stacji PKP: Ustroń Zdrój
Ceny noclegów z śniadaniem:
Standard: pokój 1 os. 400 zł brutto, pokój 2 os. 460 zł brutto
Deluxe: pokój 1 os. 490 zł brutto. pokój 2 os. 540 zł brutto
Rezerwacja bezpośrednio w hotelu na hasło "Weterynaria" (opis pokoi na stronie Hotelu).
Tel.: 33 854 43 33
Fax: 33 854 43 32
e-mail: lp.cipmyloletohakzcyd.a
Informujemy, że hotel dysponuje ograniczoną ilością miejsc noclegowych.
Parking obok Hotelu Olympic dla uczestników Warsztatów jest bezpłatny.
----------------------------------------------
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Organizatorem:
Sekretariat PSLWMZ
tel. kom: 531 732 732
e-mail: lp.zmwlsptairaterkes
Sekretariat PSLWMZ (+48) 531-732-732
lp.zmwlsptairaterkes