Kongres zainicjowała ceremonia powitalna, podczas której Prezes Elekt PSLWMZ lek. wet. Andrzej Lisowski wraz z członkiem Zarządu dr. n. wet. Jerzym Gaworem przy współudziale firmy Kenes przedstawili plany dotyczące organizacji Światowego Kongresu Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt WSAVA, który odbędzie się w Warszawie w dniach 23-26 września 2020 roku. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie o światowej randze w tej części Europy w dziedzinie medycyny weterynarii małych zwierząt.
W piątkowym dniu przedkongresowym uczestniczyliście Państwo bardzo licznie. Do dyspozycji było 9 zajęć warsztatowych z chirurgii, ultrasonografii, stomatologii, dermatologii, andrologii, a także seminaria z neurologii, onkologii, radiologii i użytkowania Kliniki XP. Następnie chętni mogli wziąć udział w Akademii Biznesu Weterynaryjnego organizowanej przez firmę Vetoquinol, podczas której dr Brian Faulkner omówił kontrolowanie odpływu finansów podczas konsultacji lekarskiej. Przedkongresowy dzień zakończyliśmy „Kinem Nocnych Wetów” z firmą Zoetis, która świętował swoje 5 urodziny. Urodziny nie obyły się bez pysznego tortu, który można było zjeść podczas seansu filmowego.
Sobota rozpoczęła się śniadaniem z urologią, które poprowadził prof. Roman Lechowski. W tym samym czasie na czterech salach odbywały się zajęcia Masterclass: anestezjologia, chirurgia, onkologia i stomatologia. Wykłady kongresowe w pierwszym dniu odbywały się na pięciu równoległych sesjach tematycznych i na sześciu sesjach w drugim dniu Kongresu. Dobór tematów okazał się bardzo trafiony, co jest dla Nas, Zarządu PSLWMZ, szczególnym powodem do zadowolenia i satysfakcji. Zapraszając najlepszych wykładowców w swoich dziedzinach pragnęliśmy, aby wiedza była na jak najwyższym poziomie merytorycznym i praktycznym. Pełne sale wykładowe i zainteresowanie słuchaczy potwierdziło całkowicie nasze założenia. Podczas całego Kongresu 12 wykładowców z zagranicy i 21 z Polski wygłosiło ponad 60 wykładów. To kolejne niesamowite liczby na Kongresie. Niezaprzeczalną gwiazdą pierwszego dnia był prof. Roman Lechowski, który podczas swojego wykładu: Żółty kot. Zespół wątrobowo-trzustkowy u kota, zgromadził łącznie na sali aż 700 uczestników. Ogromnym powodzeniem cieszyły się również wystąpienia: dr Guillermo Couto (USA), prof. Holgera Volka (Niemcy) oraz wystąpienie prof. Nicholasa Bacona (UK). Walne zebranie członków PSLWMZ, które odbyło się jeszcze w sobotni wieczór po merytorycznej części pierwszego dnia Kongresu, udzieliło absolutorium Zarządowi.
Jak co roku sobotni bankiet cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wydarzenie to zgromadziło 750 uczestników, którzy mogli na własne oczy zobaczyć magię! Pokaz iluzjonisty Macieja Pola przykuł uwagę widzów, jednak niekwestionowaną gwiazdą wieczoru okazał dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz. W dalszej części imprezę poprowadził niezastąpiony DJ Kwiatek.
W tym roku wśród niedzielnych sesji również znalazła się sesja dla personelu średniego poprowadzona przez lek. wet. Violettę Olender, dr. n. wet. Grzegorza Wąsiatycza, dr. n. wet. Dariusza Jagielskiego, lek. wet. Roberta Kraczkowskiego, lek. wet. Katarzynę Szulc oraz lek. wet. Tomasza Pięknika.
Podczas tegorocznego Kongresu na powierzchni ponad 1000 m2 swoją ofertą kusiły nas 86 firm z branży weterynaryjnej, przedstawiając najnowszy wachlarz produktów z zakresu farmacji i żywienia małych zwierząt, a także najnowszy sprzęt diagnostyczny i wyposażenie niezbędne w nowoczesnej praktyce małych zwierząt. W tym roku po raz pierwszy stoiska Wystawców zostały ulokowane również na I piętrze.
Po ostatnich niedzielnych wykładach około godziny 15.10 odbyła się ceremonia zamknięcia Kongresu, podczas której uczestnicy oczekiwali na rozstrzygnięcie konkursu - Paszport Kongresu. Po spełnieniu wszystkich warunków konkursu, spośród kilkuset wrzuconych do urny paszportów, Komisja Konkursowa zdecydowała, że najlepszym hasłem promującym działania PSLWMZ było hasło ułożone przez lek. wet. Magdalenę Girucką-Rubersz, za co została nagrodzona najnowszym skuterem Kymco o wartości 10.000 zł. Gratulujemy!
Na najwytrwalszych czekała Akademia Rozwoju Etovet/PSLWMZ, podczas której omówiono problem wypalenia zawodowego wśród lekarzy weterynarii.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w Kongresie i serdecznie zapraszam na przyszłoroczny XXVII Kongres naszego Stowarzyszenia, który odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2019 r.
Jacek Szulc
Prezes PSLWMZ
Sekretariat PSLWMZ (+48) 531-732-732
lp.zmwlsptairaterkes